Vakum destekli biyopsi sistemleri aslında tanı amacıyla uzun yıllardır kullanılmakta olup, bir uygulama sahasında cerrahi biyopsi yönteminin yerini almış durumdadır.

Birçok firma meme için vakum destekli biyopsi ve eksizyon sistemleri üretmektedir.

Vakum destekli eksizyon tedavisi, ameliyatsız fibroadenom tedavi yöntemlerinden en etkili olanlarından birisidir. Aslında teşhis amacıyla yapılan rutin biyopsilere benzer bir tekniği vardır. Vakum etkisi ile yeterli büyüklükte doku parçalarıiğne içine çekilmekte ve kesilerek dışarı alınmaktadır.  Özellikli olan iğne sayesinde sadece tek bir girişle çok sayıda parça alınabilmekte ve 4 cm çapına kadar olan fibroadenom ve benzeri kitlesel lezyonlar tamamen çıkarılabilmektedir. 

Rutin uygulamalarda sadece lokal anestezi ile ağrısız, sızısız ve kansız bir şekilde işlem tamamlanmaktadır.  Bu yöntem ile kitle meme dokusunu neresinde olursa olsun hiçbir cerrahi iz kalmamaktadır. 

Hatta işlemi sonlandırmadan önce kozmetik sonucun yeterli olup olmadığını, eline gelen sertliğin kaybolup olmadığıhastalara sorulabilmektedir. Fibroadenom gibi iyi huylu tümörlerde amaçlardan birisi de kozmetik sonucun iyi olmasıdır. 4 cm lik bir fibroadenomu çıkartılırken kozmetik sonucun kötü olacağı -kitlenin yerinde bir çöküntü alanının kalacağı- bir durumu kimse arzu etmez. 

Oldukça hızlı ve kullanışlı olan vakum destekli eksizyon yöntemiyle tedavide hasta memnuniyeti çok yüksek olup  her boyut ve lokalizasyondaki kitlelere uygulanabilmesi de çok önemli bir avantajdır. 

 

Vakum İğne ile Eksizyon