• 25/02/2018
  Soru :
  Ayşe
  Hocam merhaba 59 yaşındayım geçen yıl meme kanseri teşhisi konuldu ameliyat sonrası 4haftalık tomoterapi tedavisi uygulandı ardından bu yıl mamogrofi ve ultrason çekildi korkmam gerek mi bilemedim doktor randevusuna da bir süre olduğundan siz sonucumu yorumlarsanız sevinirim.Mamografi: Meme parankim yapısı ACR tip A meme.Sağ üst dış kadrand geçirilmiş operasyona sekonder metatik klipsler ve parankimal distorsiyon alanı izlenmektedir.Sağ meme dış kadran orta hatta santrali yağ dansitesinde periferi hiperdens görünümünde yaklaşık 2,4x2,6 cm boyutunda alan dikkati çekmektedir. Sağ meme retroareolar alanda asimetrik parankimak opasite izlenmektedir. Sağ meme kadranlarında Rtye sekonder ciltte kalınlaşma izlenmektedir. US Meme: Meme parankim yapısı: Lipoglandüler. Sağ meme üst kadranda cilt ciltaltı dokuda geçirilmiş operasyona sekonder değişiklikler, bu düzeyde santral kesiminde 6x14 mm boyutunda serosel lehine anekoik sıvı lokasyonu bulunan 12x38 mm boyutunda parankimal distorsiyon alanı ve etrafında metalik klipsler izlenmektedir. Sağ meme kadranlarında RT ye sekonder diffüz kalınlaşma izlenmektedir. Sağ meme dış kadran orta hatta periareolar düzeyde 15x20 mm boyutunda lobüle kontorlü, yağ ekosuna yakın lezyon alanı ( solid lezyon? , atipik yağ lobülü? ) dikkat çekmekte. Meme Ca anemnezi olan olguda histopatolojik verifikasyon önerilir. Sonuç: BİRADS kategori 4A
  26/02/2018
  Yanit :
  Doç.Dr. Mehmet Mahir Atasoy
  Merhaba raporunuzda bazı şüpheli lezyonlardan bahsediliyor.
  Varsa bir önceki tetkikler ile karşılaştırma ve meme MR çekilmesi sizin için çok önemli.
  Bu rapor ile cerrahınızın da kafası karışabilir ve sizi tekrar ameliyat etmek isteyebilir.
  Deneyimli bir meme radyoloğunun eski filmler ile karşılaştırmanızı, Meme MR ı ve gerekli ise biyopsiniz yapıp sizi cerrahınıza net bilgiler ile göndermesi gerekir. 
  İsteseniz size Maltepe Üniversitesinde yardımcı olabilriz. Randevu için 0543 380 60 70 i arayabilirsiniz. Detaylı iletişim ve ulaşım bilgileri için www.dratasoy.com u ziyaret edebilirsiniz. 
   

<< Geri Dön