• 10/06/2018
  Soru :
  Ayse
  Merhaba Hocam. Sol üst dış kadrandaki kalsifilasyonlara mamografi eşliğinde işaretleme sonrası doku tanısı yapildi. Sonucum: Makroskopi:9x8x3,5 cm ölçülerinde meme mastektomi materyali. Materyal lateralden mediale doğru 10 dilimde örneklendiğinde 6-7 ve 8. dilimlerde süperior cerrahi sınıra yer yer bitişik görünümde düzensiz kanamalı nispeten sert kıvamlı 2,3x2,4x1,2 cm ölçülerinde kirli beyaz renkli lezyon izlenmiştir. 6 dilimde bu lezyonun 3,5 cm inferiordunda anterior ve posterior cerrahi sınıra bitişik 2,2 cm uzun eksene sahip kirli beyaz renkli yumuşak kıvamlı bir alan dikkati çekmiştir. BK 8P 7B TİA 10P 10B. Mikroskopi: Patolojik Bulgular: Patolojik Tanılar: ATİPİSİZ KOLUMNAR HÜCRELİ DEĞİŞİM MİKROKALSİFİKASYON ( KOLUMNAR HÜCRELİ DEĞİŞİM ALANINDA) FİBROKİSTİK DEĞİŞİKLİKLER; Sol meme, eksizyonel biyopsi. Makroskopik bulgular: Üzerinde iki adet sütür ile isaretlenerek gönderilen 10.5x6.5x2.5 cm ölçülerinde sarı renkli yağ dokusu görünümünde meme eksizyonel biyopsi materyali. Kesitlerinde spesifik özellik izlenmedi. TİA 10P 6B BK 8P 12 B. Tanı: spesifik patoloji içermeyen meme parankimi ile uyumlu bulgular; sol meme, eksizyonel biyopsi. Ameliyatımdan 3 gün sonra ateş ve ağrı şikayetiyle hastaneye gittiğimde antibiyotik verildi. 2 gün sonra ise ameliyat yerimden kanlı sıvı sızmaya başladı. Enjektör ile sıvı cekildi ve oraya baskı yapmam ve siki tutmam gerektiği söylendi fakat sürekli aşiri sekilde sızıntı oluyor. Bugün ultrason çekildi. Sonucum: Insizyonhatti altında yaklaşık saat 3 hizasında areolaya 2 cm mesafede 4x6 cm lik bir alanda operasyona sekonder yumuşak doku değişiklikleri ve sıvı lokülasyonu, yağ dokuda ekonomiye artışı (ödem) ve ciltte minimal kalınlaşma ve düzensizlik izlenmiştir. Sol aksillada patolijik boyut ve görünümde lenf nodu işlememiştir. Sonuç: birads 3.  Sivi akisi devam ettikce endiseleniyorum.  Ameliyattan sonra 20 gün geçti ve hala devam ediyor. Göğsüm sertleşti. Ne yapmam gerekir yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.
  12/06/2018
  Yanit :
  Doç.Dr. Mehmet Mahir Atasoy
  Ayşe hanım ameliyat sonrası bu tür komplikasyonlar olabiliyor bu nedenle biz artık kliniğimizde mikrokalsifikasyonların alaınmasını ameliyatsız olarak yapıyıruz. (ameliyatsız vakum destekli mikrokalsifikasyon biyopsisi)
  Size önerim 1 ay geçmesine rağmen şikayetlerinizde gerileme olmazsa deneyimli bir meme radyoloğuna başvurmanız. İsterseniz Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde size yardımcı olabiliriz.

<< Geri Dön