• 29/03/2018
  Soru :
  Ali
  KLİNİK BİLGİ :Her iki memede şüpheli yaygın mikrokalsifikasyonlar ve sağ alt kadranda şüpheli lezyon. Dotarem 20 ml kontrast madde kullanıldı. YÖNTEM :T2A FS aksiyel TSE, T1A aksiyel SE, kitle karakterizasyonu açısından dinamik kontrastlı 3-boyutlu aksiyel(1 dakikadan oluşan toplam 5 faz) BULGULAR : Her iki meme glandüler dokulardan zengin olarak izlenmektedir. Her iki memede büyüğü sağ meme üst-orta-ön kesimde yaklaşık 11 mm boyutunda multıpl kistler vardır. Kontrast madde verilmesinden sonra sağ memede alt-iç kadranda yaklaşık 14x4,5 mm boyutunda düzensiz sınırlı kontrast tutan bir lezyon izlenmektedir. Ön tarafında fokal bir boyanma alanı vardır. Bu bölgenin tekrar US inceleme ile değerlendirilmesi yararlı olacaktır. Kontrast madde verilmesinden sonra sol memede meme başı iç kesiminde yaklaşık 6 mm çapında kontrast tutan bir lezyon izlenmektedir. Bunun dışında her iki memede fibrokistik değişiklikler ile uyumlu multıpl fokal boyanma alanları vardır. Her iki aksiller bölgede patolojik boyut ve görünümde lenf nodu yoktur. SONUÇ : 1. Her iki memede fibrokistik değişiklikler ile uyumlu bulgular. 2. Sağ memede alt-iç kadranda ve sol memede meme başı iç kesimde kontrast tutan lezyonlar. Tekrar ( ikinci bakı ) US inceleme ile değerlendirilmesi önerilir.
  29/03/2018
  Yanit :
  Doç.Dr. Mehmet Mahir Atasoy
  Ali bey hastamızın deneyimli bir meme radyoloğuna MR cd si ile birlikte gitmesi ve tekrar ultrason yaptırması gerekiyor.
  İsterseniz size Maltepe Üniversitesinde yardımcı olabiliriz. detaylı bilgi ve randevu için 0543 380 60 70 den bize ulaşabilirsiniz. 

<< Geri Dön