• 10/08/2018
  Soru :
  hacire
  merhaba hocam yaşım 39 sol memede usg drlarının karar vermediği bi lezyon var iki usg sonucunu yorumlayabilirseniz çok sevininrim(12.07.2018:sol memede saat9-10hizasında yaklaşık 10*6mm boyutlarında lobüle konturlu sınırları düzensiz hipoekoik lezyon dikkati çekmiştir.tanmlanan lezyon içinde milimetrik boyutlu kistik alanlar izlenmiştir usg takibi önerilir..01.08.2018(sol meme saat 10hizasındaareolaya 2cm mesafedeyaklaşık11*6mm boyutta yapılan doppler incelemede vasküler akım kodlaması izlenmeyen cilde paralel yerleşimli sınırları yer yer fibroglandüler dokudan ayrılamayan hipoekoik solid lezyon izlendi sonuç=sol meme ÜİKda bı-rads4a solid lezyon intraduktal uzanımını değerlendirilmesi açısından meme mrg önerilir.)yalnız genel cerrah dr sınırları düzensiz olduğundan biyopside istedi.sizce sıkıntılı bir durum söz konusu olabilirmi.birde ben bu sene içinde 2kere negatif sonuçlanan tüp bebek tedavisi uyguladım usg dr yoğun hormon tedavisinin olan kitle veya lezyonu değiştirebileceğini söyledi tekrar tüp bebek yaptrmam sıkıntı yaratırmı bana şimdiden çok tş ederim
  10/08/2018
  Yanit :
  Doç.Dr. Mehmet Mahir Atasoy
  Yağmur hanım, öncelikle şunu söyliyeyim. Ultrason raporunuzda ciddi meme kanseri şüphesi taşıyan lezyonlar tarfilenmiş. Bu durumda ilk yapmanız gereken deneyimli bir meme radyoloğuna tekrar ultrason yaptırıp biyopsileriniz yaptırmanız.
  Sonrasında herşey temiz ise belli şartlara altında ve sıkı takip ile tüp bebek için hormon tedavisini tekrar deneme  şansınız olabilir. Ancak şunu da  eklemeliyim. Memeniz ile ilgili takipleri çok ciddi  şekilde yaptırmalısınız. Ne yazık ki tekrarlayan tüp bebek denmeleri sonrasında çok fazla meme kanseri teşhisi koyuyoruz. Bu ndenle de hastalarımızı doğal yollar ile antikanserojen beslenme ve hayat tarzına geçmelerini ve özellikle meme kanserinden koruyucu etkisi olan takviyeleri öneriyoruz. Moralinizi bozmayın sizin durumunuzda olan çok fazla hastamıza yardımcı olduk ve hayırlısyla meme kanseri olmadan bu süreci tamamlayıp bebeklerini kucaklarını aldılar. Randevu ve daha detaylı bilgi almak için dratasoy.com u tıklayabilirsiniz.
  Doç. Dr. Mehmet Mahir ATASOY. 

<< Geri Dön