• ablasyon
 • 19/10/2018
  Soru :
  selma
  Mamografi raporum aşağıda yer almaktadır ; sağ meme obik grafi hakkonda ki görüşlerinizi alabilir miyim? 12.10.2018 - Mamografi (İki Taraflı) Dijital (ANK-ATAK-BAK-BOD-ADA-BUR-FUL-ACB-KO Hizmet Tarihi ve Tanımı HER İKİ MEMENİN DİGİTAL MAMOGRAFİ, TOMOSENTEZ VE RENKLİ DOPPLER MEME US İNCELEMELERİNDE: Bilateral kraniokaudal ve mediolateral oblik projeksiyonda çekilen mamogramlarda ve oblik projeksiyonda gerçekleştirilen tomosentez tetkikinde; Bulgular: Her iki memede cilt, cilt altı ve mamellon tabiidir. Meme parankimi involüsyon aşamasındadır. Sağ memede oblik grafide üst bölümde yaklaşık 3 cm genişlikte asimetrik bant şeklinde yoğunluk izlenmiştir. Yine bu yoğunluğa komşu daha süperiorda yaklaşık 4.5 mm genişlikte hafif düzensiz sınırlı bir opasite daha görülmektedir. Sağda oblik grafide orta hatta üst bölümde derinde pektoral adele üzerine süperpoze 6.5 mm genişlikte düzgün konturlu benign görünümlü nodüler opasite mevcuttur. Lenf nodu olarak değerlendirilmiştir. Bunların dışında bilateral belirgin kitlesel lezyon ya da parankimal distorsiyon saptanmamıştır. Grup oluşturan şüpheli kalsifikasyon odağı izlenmemiştir. Bilateral çoğunluğu cilde ait bazıları birleşme eğiliminde nispeten uniform mikro ve benign makrokalsifikasyonlar izlenmiştir. Aksiller bölgelerde kısmen inceleme alanı içerisine giren lenf nodları görülmüştür. US kontrolünde; Her iki memede cilt kalınlığı tabii, cilt altı yağ planları açıktır. Meme parankimi orta derecede yoğun fibroglandüler yapıdadır. Sağ meme saat 9 hizasında 7.1x7.1x4 mm boyutlarında düzgün konturlu benign görünümlü hipoekoik lezyon mevcuttur. Kist-solid ayırımı yapılamamakla birlikte öncelikle yoğun içerikli kist olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca her iki memede milimetrik boyutlu birkaç adet basit kist görülmektedir. Aksiller bölgelerde patolojik görünümlü lenf nodu izlenmemiştir. SONUÇ: *Her iki memede 1 cm'den küçük bazıları yoğun içerikli kistler. *Sağ memede asimetrik bant şeklinde yoğunluk ve komşuluğunda hafif düzensiz sınırlı opasite. Eski filmde görülmemektedri. Spot kompresyon grafisi ile değerlendirilmesi, gerekirse MR kontrolü önerilir. KATEGORİ: BIRADS 0
  19/10/2018 19:07:08
  Yanit :
  Prof. Dr. Levent Çelik
  Sizin tetkiklerinizde radyoloğunuz bu kadar bulgu görüp tarif etmiş, en doğrusu bu bulguları kendi gözü ile gören radyoloğunuzla yüz yüze konuşmanızdır. O sizi daha iyi aydınlatır. 
  Başka bir radyolog aynı mamografilere başka bir yorum yapabilir.
  Eğer radyoloğunuzla güven ilişkiniz tam kurulamadı ise elinizdeki tetkikler ile birlikte ikinci görüş için bir meme radyoloğundan randevu alabilirsiniz.
  Geçmiş olsun.
   

<< Geri Dön