• ablasyon
 • 15/05/2019
  Soru :
  ayse
  Merhaba Hocam annem 56 yaşında ve ultrason sonucunda şunlar belirtilmiş. Her iki meme retroraeolar alanda sağda 6 mm, solda 2.6 mm ulaşan dilate duktuslar izlenmiştir. Sağ meme de büyüğü saat 9 hizasında areola kenarında 8x4 mm boyutunda mm'rik kistik alanlar içeren hipoekoik lezyonlar izlenmiştir.(fibrokistik değişiklik alanı?). Ayrıca 5 mm çapın altında dağınık yerleşimli multipl sayıda basit-septalı kist izlenmiştir. Üst iç kadranda MG'de tanımlanan amorf mikrokalsifikasyon ihtiva eden nodüler alan US'de tespit edilememiştir. Solid kitle lezyonu, yapısal bozulma saptanmamıştır. Sağ aksillada patolojik boyut ve görünümde büyümüş lenf nodu izlenmemiştir. Sol meme de büyüğü saat 1 hizasında areolaya 2 cm mesafede 8x3 mm boyutunda mm'rik kistik alanlar içeren hipoekoik lezyonlar izlenmiştir(fibrokistik değişiklik alanı?). Ayrıca 5mm çapın altında dağınık yerleşimli multipl sayıda basit-septalı kist izlenmiştir. Solid kitle lezyonu, yapısal bozulma saptanmamıştır. Sol aksillada patoloji boyut ve görünümde büyümüş lenf nodu izlenmemiştir. Sonuç yorumunuz nedir hocam kötü bir durum mu var
  15/05/2019 09:08:18
  Yanit :
  Prof. Dr. Levent Çelik
  Bu kadar çeşitli bulgu tanımlanan bir hastada size en doğru yorumlu yapabilecek kişi bulgularınızı kendi gözü ile gören radyoloğunuzdur. Raporunuzun yorumunu radyoloğunuzla yüz yüze görüşmenizi öneririm.
  Yazıyan rapor zaten bir tarif ve yorumdur. Yorumun yorumu yanlış yerlere varır ki doğru olmaz.
  Radyoloğunuzla güven ilişkiniz tam kurulamadı ise, elinizdeki tüm tetkikler ile birlikte ikinci görüş için bir meme radyoloğuna baş vurabilirsiniz.
  Geçmiş olsun.
   

<< Geri Dön